Wydrukuj tę stronę
02
wrzesień

Początek budowy Super Heavy w tym tygodniu

Napisał 
Dział: Informacje

Elon Musk w wywiadzie zapowiedział początek budowy rakiety Super Heavy jeszcze w tym tygodniu.

Super Heavy to dolny człon zestawy wynoszenia statku kosmicznego Starship projektowanego przez firmę SpaceX. Docelowo statek kosmiczny ma być wielokrotnego użytku z możliwością dotarcia do najdalszych zakątków układu Słonecznego, a szczególnie ma pomóc w kolonizacji Marsa. Statek kosmiczny Starship będzie bardzo przydatny w budowie osad na Księżycu, gdyż będzie posiadał olbrzymie możliwości wynoszenia ładunków na orbitę Ziemi i w przestrzeń kosmiczną.

/ Na kanale LabPadre można na żywo z kamer redakcji oglądać budowę statku Starship i infrastruktury naziemnej /

 

Starship będzie mógł wynieść na orbitę około 100 ton ładunku, a zatankowany na orbicie będzie mógł polecieć w dowolne miejsce w naszym układzie gwiezdnym z tym ładunkiem. Dla eksploracji kosmosu 100 ton to bardzo duża ilość ładunku. Pozwoli to na transport elementów stacji i baz kosmicznych, łazików, pojazdów kołowych wykorzystywanych na Księżycu lub Marsie oraz każdego innego elementu potrzebnej infrastruktury.

Dyrektor generalny SpaceX, Elon Musk, mówi, że statek kosmiczny wielokrotnego użytku Starship, który jego firma rozwija z zamiarem zabrania ludzi na Księżyc i Marsa, może polecieć na orbitę okołoziemską już w przyszłym roku.

„To niezbadane terytorium. Nikt nigdy nie stworzył rakiety orbitalnej w pełni wielokrotnego użytku”, powiedział Musk podczas wirtualnego szczytu Humans To Mars w poniedziałek, dodając, że pierwszy lot testowy ma się odbyć „prawdopodobnie w przyszłym roku”, ale może „nie zadziałać” ”.

Musk powiedział w poniedziałek, że SpaceX może rozpocząć budowę prototypu dopalacza (boostera) (Super Heavy) do sparowania z Starshipem już w tym tygodniu.

 Na początku sierpnia prototyp statku kosmicznego Starship SN5 wykonał krótki skok na 150 metrów (492 stóp) ze stanowiska Space X w pobliżu wioski Boca Chica w południowym Teksasie.

Doszło do tego po tym, jak poprzednie prototypy, z wyjątkiem pierwszego Starhoppera, nie powiodły się podczas testów. W listopadzie 2019 roku prototyp statku Starship Mk1 uległ uszkodzeniu podczas kriogenicznej próby ciśnieniowej.

W lutym prototyp statku Starship SN1 eksplodował podczas próby ciśnieniowej ciekłego azotu. W kwietniu prototyp statku Starship SN3 został zniszczony podczas próby ciśnieniowej. W maju SN4 stanął w płomieniach z powodu czegoś, co wydaje się było wyciekiem gazu.

Jednak widać, że prace na projektem przełomowego dla ludzkości statku kosmicznego trwają dalej i swoim tempem posuwają się naprzód.

 

Ostatni skok prototypu Starship SN5

 

Do tego dąży firma SpaceX - budowa systemu transportu kosmicznego pełnego wielokrotnego użytku.

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/neorom/ftp/sse/templates/dailynews/html/com_k2/default/item.php on line 175
Wyświetlony 600 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 wrzesień 2020 19:46
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Roman Makowiak

Kosmos to moja pasja i dlatego szeroko działam w obszarze popularyzacji nauk o Kosmosie i jego Eksploracji.

Najnowsze od Roman Makowiak

Artykuły powiązane