Wydrukuj tę stronę
28
październik

Lepsze to niż Nic testy publiczne Starlink

Napisał 
Dział: Informacje

SpaceX uruchamia publiczne testy beta usługi internetowej Starlink - 99$ miesięcznie 499$ koszt sprzętu prędkości 50-150 Mbps.SpaceX uruchomił publiczne testy beta swojego satelitarnego programu komunikacyjnego Starlink, który ma na celu dostarczenie szybkiego Internetu na całym świecie, szczególnie na obszarach o słabym dostępie.

Założony przez Elona Muska producent lotniczy i kosmiczny wysłał e-maile, aby zaprosić osoby, które zarejestrowały się na jego stronie internetowej Starlink, w celu uzyskania informacji o programie.

Według doniesień CNBC, pierwsza usługa Starlink nosi nazwę „Better Than Nothing Beta” - "Lepsze To niż Nic".

Dołączenie do publicznych testów beta kosztuje 99 USD miesięcznie, oprócz 499 USD z góry za sprzęt naziemny, który obejmuje terminal użytkownika do podłączenia do satelitów, statyw montażowy i router Wi-Fi.

SpaceX ma również aplikację Starlink wymienioną w sklepach Google Play i Apple iOS, która pomaga użytkownikom skonfigurować ich systemy i umożliwia przeszukiwanie obszarów nieba w celu uzyskania niezakłóconego widoku.

„Jak widać po tytule, staramy się obniżyć Twoje początkowe oczekiwania” - informował podpisany przez zespół Starlink e-mail. „Spodziewaj się, że prędkości danych będą się wahać od 50 Mb / s do 150 Mb / s, a opóźnienia od 20 ms do 40 ms w ciągu najbliższych kilku miesięcy, gdy będziemy ulepszać system Starlink. Będą również krótkie okresy braku łączności”.

SpaceX informuje, że „prawie 700 000” osób w Stanach Zjednoczonych wyraziło zainteresowanie potencjalnym abonamentem na usługę.

„W ramach programu Starlink Better Than Nothing Beta, początkowa usługa jest skierowana do Stanów Zjednoczonych i Kanady w 2020 r., a od 2021 r. zzybko rozszerzy się na prawie globalny zasięg zaludnionego świata” - powiedział SpaceX w opisie aplikacji mobilnej Starlink.

Firma przeprowadziła latem prywatne testy beta, w przypadku których użytkownicy musieli zgodzić się na zachowanie poufności swoich doświadczeń.

„NIE możesz rozmawiać o swoim udziale w Programie Beta w Internecie ani z osobami spoza Twojego domu, chyba że są oni pracownikami SpaceX” - podała strona internetowa Starlink.

SpaceX powiedział, że budowa sieci będzie kosztować około 10 miliardów dolarów lub więcej, ale kierownictwo firmy szacuje, że może przynieść do 30 miliardów dolarów rocznie, co stanowi ponad 10-krotność rocznych przychodów z jej działalności rakietowej.

W sobotę SpaceX wystrzelił w kosmos swoją rakietę Falcon 9, przenosząc 60 satelitów internetowych na orbitę, aby pomóc nawiązać połączenia z odległymi obszarami.

Wcześniej w tym miesiącu Musk napisał na Twitterze, że konstelacja Starlink urosła na tyle, aby rozpocząć beta-testy systemu usług internetowych w Stanach Zjednoczonych i południowej Kanadzie.

Firma wypuściła do tej pory prawie 900 satelitów Starlink, co stanowi tylko ułamek tego, co jest potrzebne do globalnego zasięgu, ale wystarcza do świadczenia usług w niektórych obszarach.

W zeszłym tygodniu SpaceX ogłosił, że zaoferuje darmową usługę szerokopasmową Starlink rodzinom w niezależnym okręgu szkolnym hrabstwa Ector w Teksasie, gdzie ponad jedna trzecia dzieci i ich rodzin nie ma dostępu do Internetu.

 

Opis architektury satelitów Stalink

 

StarlinkUTtest01a.jpg bg_debris.jpg satellite__ANTENNA.jpg

satellite__COLLISION_AVOIDANCE.jpg satellite__ION_THRUSTER.jpg satellite__LESSMASS.jpg

satellite__SOLAR_DISPLAY.jpg satellite__STARTRACKER.jpg starlink-satellite-constellation-orbital-map-hg.jpg

 

SZYBKI DOSTĘP DO INTERNETU NA CAŁYM ŚWIECIE

Dzięki wydajności znacznie przewyższającej wydajność tradycyjnego internetu satelitarnego i globalnej sieci nieskrępowanej ograniczeniami infrastruktury naziemnej, Starlink zapewni szybkie szerokopasmowe łącze internetowe do miejsc, w których dostęp był zawodny, drogi lub całkowicie niedostępny.

Starlink planuje usługi w północnych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w 2020 roku, szybko zwiększając zasięg globalny do 2021 roku.

UTRZYMANIE CZYSTOŚCI PRZESTRZENI

Starlink jest liderem w zakresie ograniczania zanieczyszczeń na orbicie, spełniając lub przekraczając wszystkie normy prawne i branżowe.

Pod koniec życia satelity wykorzystają swój pokładowy system napędowy do deorbitacji w ciągu kilku miesięcy. W mało prawdopodobnym przypadku, gdyby system napędowy przestał działać, satelity spalą się w atmosferze ziemskiej w ciągu 1-5 lat, znacznie krócej niż setki lub tysiące lat wymagane na wyższych wysokościach.

MNIEJ MASY, BARDZIEJ KOMPAKTOWE

Każdy satelita waży około 260 kg i ma kompaktową, płaską konstrukcję, która minimalizuje objętość, umożliwiając gęsty stos startowy, aby w pełni wykorzystać możliwości wystrzelenia rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

ANTENY

Dzięki 4 potężnym antenom z układem fazowym na każdym satelicie można umieścić i przekierować ogromną przepustowość w krótkim czasie, przy niższym o rząd wielkości koszcie.

POJEDYNCZY PANEL SŁONECZNY

Satelity Starlink są wyposażone w pojedynczy panel słoneczny, co znacznie upraszcza system; ogniwa słoneczne są znormalizowane i łatwe do zintegrowania z procesem produkcyjnym.

SYSTEMY NAPĘDU JONOWEGO

Satelity Starlink są wyposażone w wydajne silniki jonowe zasilane kryptonem, które umożliwiają satelitom wznoszenie się na orbitę, manewrowanie w przestrzeni kosmicznej i deorbitację po zakończeniu okresu użytkowania. Starlink to pierwszy statek kosmiczny napędzany kryptonem, jaki kiedykolwiek latał.

STAR TRACKER

Wbudowane na zamówienie wewnętrzne czujniki nawigacyjne informują każdego satelitę o jego położeniu, co pomaga w precyzyjnym rozmieszczeniu przepustowości szerokopasmowej.

AUTONOMICZNE UNIKANIE KOLIZJI

Satelity Starlink wykorzystują dane wejściowe z systemu śledzenia gruzów Departamentu Obrony do autonomicznego wykonywania manewrów w celu uniknięcia kolizji ze śmieciami kosmicznymi i innymi statkami kosmicznymi. Ta funkcja zmniejsza liczbę błędów ludzkich, umożliwiając bardziej niezawodne podejście do unikania kolizji.

MNIEJ MASY, BARDZIEJ KOMPAKTOWE

Każdy satelita waży około 260 kg i ma kompaktową, płaską konstrukcję, która minimalizuje objętość, umożliwiając gęsty stos startowy, aby w pełni wykorzystać możliwości wystrzelenia rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

 

StarlinkUTtest01a.jpg bg_debris.jpg satellite__ANTENNA.jpg

satellite__COLLISION_AVOIDANCE.jpg satellite__ION_THRUSTER.jpg satellite__LESSMASS.jpg

satellite__SOLAR_DISPLAY.jpg satellite__STARTRACKER.jpg starlink-satellite-constellation-orbital-map-hg.jpg

 

 

 

Wyświetlony 595 razy Ostatnio zmieniany środa, 28 październik 2020 21:56
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Roman Makowiak

Kosmos to moja pasja i dlatego szeroko działam w obszarze popularyzacji nauk o Kosmosie i jego Eksploracji.

Najnowsze od Roman Makowiak

Artykuły powiązane