Wydrukuj tę stronę
26
październik

NASA ogłosi dziś ekscytujące nowe odkrycie na Księżycu

Napisał 
Dział: Informacje

NASA ekscytuje Nas odkryciem na Księżycu. Agencja planuje ujawnić tajemnicze informację dzisiaj o 17:00 polskiego czasu w poniedziałek (26 października).

Aby uzyskać więcej informacji, będziemy musieli poczekać do konferencji prasowej o godzinie 12:00 EDT - 17:00 polskiego czasu, którą będzie można oglądać tutaj lub bezpośrednio na stronie agencji NASA.Oświadczenie NASA ogłaszające konferencję prasową obiecuje „ekscytujące nowe odkrycie dotyczące Księżyca” i odnosi się do ambitnego programu agencji Artemis, dotyczącego lądowania astronautów na południowym biegunie księżyca w 2024 r. jednak informacje na temat badanego zjawiska będą pochodzić z wieloletniego obserwatorium Stratospheric Observatory dla astronomii w podczerwieni (SOFIA), niemiecko-amerykańskiego partnerstwa, które wykonało swój pierwszy lot już w 2007 roku.

 

 

SOFIA nie jest zwykłym ośrodkiem astronomicznym - to obiekt astronomiczny zapakowany w zmodyfikowany odrzutowcu Boeing 747, który unosi swoje instrumenty nad większością ziemskiej atmosfery, co zwykle zakłóca obserwacje naziemne. Siedzisko SOFII na odrzutowcu oferuje jej niektóre korzyści płynące zarówno z obserwacji naziemnych, jak i kosmicznych: jest stosunkowo łatwa do ulepszenia, ale pozwala uniknąć zakłóceń atmosferycznych.

 A ponieważ obserwatorium lata jak samolot, według NASA łatwo jest prowadzić obserwacje określonego skrawka nieba podczas każdego z 10-godzinnych lotów obserwatorium. Instrumenty SOFIA skupiają się na świetle podczerwonym, badając obiekty w naszym Układzie Słonecznym i innych galaktykach.Naseem Rangwala, naukowiec zajmujący się projektem dla misji SOFIA w Ames Research Center NASA w Kalifornii, będzie jednym z czterech prelegentów podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Dołączy do niej Paul Hertz, który kieruje działem astrofizyki NASA; Jacob Bleacher, główny naukowiec zajmujący się badaniami w Dyrekcji ds. Badań i Misji Operacyjnych; oraz Casey Honniball, pracownik naukowy z tytułem doktora w Goddard Space Flight Center w Maryland.

 

 

https://sofia.usra.edu/sites/default/files/tacavity.gif

 

Jako największe na świecie obserwatorium lotnicze, SOFIA to zmodyfikowany Boeing 747, który leci wysoko w atmosferze, zapewniając prawie 9-stopowemu teleskopowi wyraźny widok wszechświata i obiektów w naszym Układzie Słonecznym. Lecąc powyżej 99% zasłaniającej atmosfery pary wodnej, SOFIA prowadzi obserwacje w podczerwieni i może wykryć zjawiska niemożliwe do zobaczenia w świetle widzialnym. SOFIA to partnerstwo 80/20 NASA i Niemieckiego Centrum Kosmicznego (DLR), składające się z szeroko zmodyfikowanego samolotu Boeing 747SP z 2,7-metrowym (106-calowym) teleskopem zwierciadlanym (o efektywnej średnicy 2,5 metra lub 100 cali). Samolot stacjonuje w Armstrong Flight Research Center w Palmdale w Kalifornii. Biuro programu SOFIA znajduje się w NASA Ames Research Center w Moffett Field w Kalifornii, które zarządza działalnością naukową i misyjną SOFIA we współpracy z Universities Space Research Association (USRA; Columbia, MD) i Niemieckim Instytutem SOFIA (DSI; Uniwersytet w Stuttgarcie).

 

Logo projektu oraz strona internetowa => sofia.usra.edu

 

Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy

 Chociaż samo odkrycie jest nowe, są szanse, że takie jednak nie jest: SOFIA została uziemiona w połowie marca z powodu pandemii koronawirusa i zgodnie z oświadczeniami NASA ponownie zaczęła latać dopiero w połowie sierpnia. SOFIA borykała się również z problemami w procesie budżetowym w ciągu ostatniej dekady, ponieważ prezydenckie wnioski budżetowe wielokrotnie wybierały projekt do anulowania - Kongres za każdym razem przywracał go.

 

 

Odwiedź witrynę SSEProject.eu w poniedziałek o 17:00, aby uzyskać pełne informacje o odkryciu NASA na Księżycu w nowiu. NASA ujawni nowe odkrycie z powierzchni Księżyca z powietrznego obserwatorium astronomicznego SOFIA Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy

Aby wziąć udział w konferencji NASA na stronach agencji - wejdź tutaj: https://go.nasa.gov/34jcQ4X

 

Zapraszamy na nasze kanały społecznościowe.

 

Zdjęcie główne: Zdjęcie samolotu startującego, mającego na pokładzie instrumenty projektu SOFIA / © NASA

 

 

Wyświetlony 778 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 październik 2020 17:12
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Roman Makowiak

Kosmos to moja pasja i dlatego szeroko działam w obszarze popularyzacji nauk o Kosmosie i jego Eksploracji.

Najnowsze od Roman Makowiak

Artykuły powiązane