Wydrukuj tę stronę
18
wrzesień

Spektakularne pierścienie Saturna na zdjęciu teleskopu Hubble’a

Napisane przez  Adam Wiszniewski
Dział: Astronomia

Pierścienie Saturna mogą być niesamowitym widokiem

przez teleskop, a kiedy masz do dyspozycji najbardziej kultowy teleskop kosmiczny, widok absolutnie zapiera dech.

Przykład: ten niesamowity, nowy widok z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a .

NASA i Europejska Agencja Kosmiczna zaprezentowały dziś nowy obraz Saturna (12 września). Zdjęcie zostało zrobione 20 czerwca przez tzw. Wide Field Camera 3 (Aparat Szerokiego Pola Hubble’a), gdy Saturn znajdował się w odległości około 845 milionów mil (1,36 miliarda kilometrów).

Jest to drugie z serii corocznych zdjęć projektu „Outer PlanetsLegacy”( tł. Dziedzictwo Zewnętrznych Planet) autorstwa naukowców badających gazowe gigantyczne planety naszego Układu Słonecznego. „W przypadku Saturna naukowcy śledzą wzorce pogodowe i inne zmiany w celu zidentyfikowania trendów”, powiedzieli przedstawiciele NASA i ESA w opisie zdjęcia .

„Saturn zawiera wiele charakterystycznych znaków, w szczególności jego unikatowy system pierścieni, który jest teraz pochylony w kierunku Ziemi”, napisali przedstawiciele NASA / ESA w opisie obrazu. „To daje nam wspaniały widok na jego jasną lodową strukturę”.

A potem jest dziwaczny sześciokąt Saturna , cel o naprawdę kłopotliwej geometrii. Dziwne zjawisko w kształcie sześciokąta otacza biegun północny Saturna i zostało po raz pierwszy zauważone przez sondę kosmiczną Cassini NASA w 2007 roku . Cassini krążył wokół Saturna w latach 2004-2017.

„Jest to tajemniczy sześcioboczny wzór wywołany przez strumień odrzutowy o dużej prędkości”, dodali urzędnicy NASA / ESA. „Sześciokąt jest tak duży, że cztery Ziemie mogłyby zmieścić się w jego granicach ( na biegunie południowym Saturna nie ma podobnej struktury )”.

Cztery księżyce Saturna (których liczba wynosi w sumie 62) są widoczne na nowym portrecie Hubble'a. Wśród nich jest Mimas, księżyc „Gwiazdy Śmierci” - tak zwany, ponieważ jego masywny krater Herschel nadaje mu wygląd podobny do fikcyjnej księżycowej stacji kosmicznej z „Gwiezdnych wojen”.

Inne księżyce Saturna zauważone przez Hubble'a to lodowaty Enceladus , który kryje gejzery i rozległy ocean wodny pod lodową skorupą; Janus, księżyc w kształcie ziemniaka pokryty kraterami; i Tethys , lodowy okrągły księżyc z dziwnymi czerwonymi łukami materiału na swojej powierzchni.

Wreszcie sam Saturn, który lśni jak rumiany klejnot w czerni przestrzeni.

„Bursztynowe kolory Saturna pochodzą z letnich mgiełek podobnych do smogu, powstających w reakcjach fotochemicznych wywołanych promieniowaniem ultrafioletowym Słońca”, powiedzieli przedstawiciele NASA / ESA. „Pod warstwą mgły leżą chmuryz  kryształków lodu amoniaku, a także głębsze, niewidoczne chmury niższego poziomu wodorosiarczku amonu i wody”.

Atmosfera Saturna nabrała pasiastego wyglądu za sprawą wiatrów i chmur poruszających się na różnych wysokościach.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a wystartował w 1990 roku i jest jednym z najbardziej wydajnych obserwatoriów kosmicznych wszechczasów. Orbitujący teleskop zwykle wpatruje się w najgłębsze przestrzenie kosmiczne, aby dokonywać kosmicznych odkryć, ale oko jego kamery może ujawnić zaskakujące szczegóły dotyczące także planet znajdujących się bliżej domu.

„Zdjęcia Hubble'a w wysokiej rozdzielczości przedstawiające naszych planetarnych sąsiadów mogą być przewyższone jedynie przez zdjęcia wykonane ze statku kosmicznego, który faktycznie odwiedza te ciała” - napisali przedstawiciele NASA / ESA. „Jednak Hubble ma jedną przewagę nad sondami kosmicznymi; może okresowo patrzeć na te obiekty i obserwować je przez znacznie dłuższy czas niż jakakolwiek przechodząca sonda”.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/neorom/ftp/sse/templates/dailynews/html/com_k2/default/item.php on line 175
Wyświetlony 1273 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 24 wrzesień 2019 07:24
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane