Wydrukuj tę stronę
27
październik

Misja Crew-1 15 października o 00:49 CEST

Napisał 
Dział: Informacje

SpaceX przygotowuje się do kolejnego historycznego startu astronautów na pokładzie swojej kapsuły Dragon w przyszłym miesiącu.Prywatna firma zajmująca się lotami kosmicznymi planuje wysłać czterech astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną dla NASA 14 listopada, ogłosiła agencja w poniedziałek (26 października). Misja, zwana Crew-1, będzie pierwszym operacyjnym lotem taksówki astronautów SpaceX Crew Dragon i drugą misją Crew Dragon polegającą na przewożeniu pasażerów na pokładzie. Start rakiety SpaceX Falcon 9 z Centrum Kosmicznego NASA Kennedy'ego na Florydzie zaplanowano na 19:49. EST (0049 GMT 15 listopada).Na Smoku będą astronauci NASA Shannon Walker, Victor Glover i Michael Hopkins oraz astronauta Soichi Noguchi z Japońskiej Agencji Eksploracyjnej, którzy spędzą około sześciu miesięcy w laboratorium na orbicie przed powrotem na Ziemię. Pierwszymi pasażerami Crew Dragon byli astronauci NASA Bob Behnken i Doug Hurley, którzy spędzili 62 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Crew Dragon Demo-2 na początku tego roku.

Astronauci NASA Shannon Walker, Victor Glover i Mike Hopkins oraz japoński astronauta Soichi Noguchi polecą na misję Crew-1, której rozpoczęcie zaplanowano obecnie na 14 listopada 2020 r. 19:49 EDT
(Zdjęcie: © NASA)

 

Misja Crew-1, która pierwotnie miała wystartować 30 sierpnia, napotkała liczne opóźnienia w oderwaniu się od ziemi. NASA przesunęła misję do końca września, następnie do 23 października, następnie do 31 października i wreszcie do początku do połowy listopada, powołując się na kwestie logistyczne i techniczne. Nowo ogłoszona data docelowa wzmacnia ten ostatni harmonogram.

Ostatnie opóźnienie miało zapewnić „dodatkowy czas dla SpaceX na ukończenie testów sprzętu i przeglądów danych, ponieważ firma ocenia nietypowe zachowanie generatorów gazu silnikowego pierwszego stopnia Falcon 9 zaobserwowane podczas niedawnej próby uruchomienia misji innej niż NASA” - poinformowali przedstawiciele NASA w poście na blogu, prawdopodobnie odnosząc się do przerwanego wystrzelenia satelity GPS przez SpaceX 2 października.

Tymczasem SpaceX nie jest jedyną firmą pracującą nad wypuszczaniem astronautów w kosmos dla NASA. Oczekuje się, że statek kosmiczny Boeing CST-100 Starliner, który nie dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas swojego debiutanckiego lotu testowego w zeszłym roku, wystartuje w styczniu 2021 roku w drugą misję demonstracyjną bez załogi, a jej pierwszy lot załogowy nastąpi latem przyszłego roku.

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, astronauci Crew-1 bezpiecznie zadokują na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po 19-godzinnym locie. Tam dołączą do astronautki NASA Kate Rubins i rosyjskich kosmonautów Siergieja Ryżikowa i Siergieja Kud-Swierczkowa jako członkowie załogi Ekspedycji 64.

 

Poniżej: Kosmiczna kapsuła Crew Dragon firmy SpaceX dla misji Crew-1 jest prawie gotowa w zakładzie firmy w Hawthorne w Kalifornii. (Zdjęcie: NASA / SpaceX)

Wyświetlony 315 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 29 październik 2020 01:55
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Roman Makowiak

Kosmos to moja pasja i dlatego szeroko działam w obszarze popularyzacji nauk o Kosmosie i jego Eksploracji.

Najnowsze od Roman Makowiak

Artykuły powiązane