Wydrukuj tę stronę
07
kwiecień

Odległe gwiazdy dokładnie widoczne dzięki pracy zespołowej teleskopów

Napisane przez  Roman Makowiak
Dział: Astronomia

Gwiazdy leżące bardzo, bardzo daleko mogą stać się znacznie bliższe gdy będziemy je oglądać przez nasze teleskopy dzięki nowym badaniom wykonanym w Australian National University.

Badania przyniosły również informacje na temat właściwości pobliskich gwiazd z niespotykaną dotąd precyzją i mogły pozwolić naukowcom odkryć warunki planet, które w przyszłości będą krążyć wokół nich.

Doktorant z Australian National University (ANU), Adam Rains, zastosował nowatorskie podejście do pomiaru właściwości 16 gwiazd, czyniąc je zrozumialszymi niż wcześniej.

„Inaczej mówiąc, uzyskana precyzja pomiaru jest taka, jakby spojrzeć na monetę z odległości 4600 km i zmierzyć jej średnicę z dokładnością do 0,25 mm. Teraz znamy temperaturę tych gwiazd z podobną dokładnością! Na przykład – to tak, jakby zmierzyć temperaturę gwiazdy, która ma 5000 stopni z dokładnością do 50 stopni. Aby to osiągnąć, połączyliśmy światło z wielu teleskopów” – mówi Rains.

Właściwości gwiazd, takie jak rozmiar i temperatura są trudne do bezpośredniego zmierzenia. Większość gwiazd jest po prostu zbyt daleko a nasze obecne teleskopy są zbyt małe, aby można je było badać na poziomie szczegółowości lub rozdzielczości, jakie osiągnięto w tym badaniu.

Dalszy ciąg artykułu na stronach Urania.edu.pl pod linkiem:

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/odlegle-gwiazdy-dokladnie-widoczne-dzieki-pracy-zespolowej-teleskopow

 

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Więcej:
Far stars firmly in sight thanks to telescope teamwork

Źródło: ANU

Wyświetlony 661 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 kwiecień 2020 01:31
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane