Wydrukuj tę stronę
19
czerwiec

Eksploracja i badania Marsa

Napisał 
Dział: Edukacja

Pierwszego udanego przelotu w pobliżu Marsa dokonał w 1965 roku Mariner 4.

W dniu 14 listopada 1971 Mariner 9 stał się pierwszą sondą na orbicie innej planety, wchodząc na orbitę wokół Marsa. Pierwszego udanego lądowania na powierzchni dokonała sowiecka sonda Mars 3 z programu Mars, wyniesiona w 1971 roku, ale kontakt z nią został utracony w przeciągu 20 sekund po lądowaniu. W 1975 NASA wysłała sondy programu Viking, który składał się z dwóch orbiterów wyposażonych w lądowniki, które pomyślnie wylądowały na planecie w 1976 roku. Viking 1 pozostał operacyjny przez sześć lat, Viking 2 przez trzy. Lądowniki Viking przekazały kolorowe panoramy powierzchni Marsa i wykonały eksperymenty biologiczne, których celem było poszukiwanie śladów życia na planecie, a orbitery wykonały mapy powierzchni na tyle szczegółowe, że nadal pozostają w użyciu.

 

Materiał redakcji programu Astronarium dotyczący Marsa >> Link do Kanału YouTube <<

 

W pierwszych latach XXI wieku nastąpił wielki wysyp misji marsjańskich. Od 1997 roku kolejne łaziki badają Marsa w poszukiwaniu śladów życia oraz przygotowują czerwoną planetę na przylot ludzi. Łaziki Spirit i Opportunity badały Marsa przez wiele lat. Dziś dalej działa i kontynuuje misję łazik Curiosity (lądowanie w 2013 roku). W 2018 roku na Marsie wylądował lądownik InSight badający grunt marsjański i drgania sejsmologiczne tej planety.

W tym roku rozpocznie się misja Mars 2020 łazika Perseverance ("Wytrwałość") i pierwszego helikoptera marsjańskiego Ingeniuty ("Pomysłowość").

 


Mapa Marsa z naniesionym miejscem lądowania sondy InSight. Źródło: NASA.

 

Robert Zubrin to założyciel Mars Society - organizacji przekonującej do eksploracji Marsa. W Urania TV opowiada o początkach organizacji i kontaktach z Elonem Muskiem.

 

 

 

//

 

 

Wyświetlony 312 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 sierpień 2020 15:08
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Roman Makowiak

Kosmos to moja pasja i dlatego szeroko działam w obszarze popularyzacji nauk o Kosmosie i jego Eksploracji.

Najnowsze od Roman Makowiak